Jak ubrać się w góry latem?

Wybierasz się latem w góry i nie wiesz jak się ubrać? Mamy dla Ciebie kilka podpowiedzi, które pomogą Ci dobrać odpowiedni strój w góry!

ubranie w góry lato

źródło: pixabay.com

Zacznijmy od butów wysokie buty za kostkę na sztywnej podeszwie, czyli buty trekkingowi – dobrze sprawdzają się w góry, ponieważ trzymają kostkę i zabezpieczają ją przed skręceniem, dodatkowo sztywna powierzchnia zwiększa komfort marszu. Kupując buty na wycieczkę letnią, zwrócicie uwagę na materiał, aby nie był za gruby ani za ciężki. Jeżeli wybieracie się w nasze polskie, niższe góry spokojnie możecie się wyposażyć w buty podejściowe. Są one znacznie lżejsze, co powoduje, że stopa się mniej męczy, a także dużo lepiej wentylują. Niestety nie zapewniają stabilizacji stawu skokowego, chociaż zwolennicy lekkich butów przekonują, że stabilizacja w wysokich butów jest pozorna, ponieważ najważniejszy przy zapobieganiu urazów jest stabilnie trzymana pięta.

Skarpetki górskie także są ważnym elementem ubioru w góry. Ważne, aby skarpetki były wykonane z materiałów, które będą odprowadzać wilgoć od stopy w kierunku buta, który powinien ją odprowadzać na zewnątrz. Kupując skarpetki, unikaj tych bawełnianych. Skarpety powinny być dobrze dopasowane do naszego buta oraz nie powinny być za ciasne ani za luźne. Pamiętajcie im cieplej, tym cieńsze skarpetki zakładamy.

Następnym elementem, na jaki powinniśmy zwrócić uwagę, jest bielizna, o której dowiecie się tutaj.

Szczególnie w maju i kwietniu wybierając się w góry, warto ubrać się na tzw. „cebulkę”, czyli warstwowo. Głównym zadaniem odzieży wierzchniej jest ochrona przed warunkami zewnętrznymi. Najbliżej ciała nosimy warstwę bielizny bądź innej technicznej odzieży, która będzie odprowadzała od skóry pot oraz wilgoć. Latem wystarczy sama koszulka, najlepiej turystyczna, na proste szlakami wystarczy koszulka bawełniana.

Jak ubrać się w góry latem?

źródło: pixabay.com

Następna warstwa, jaką zakładamy, powinna być izolowana od zimna- także latem pogoda w górach może się bardzo szybko zmieniać, więc warto być przygotowanym na taką ewentualność. W cieplejsze pory roku wystarczy bluza uszyta z cienkiego polaru, którą zawsze można bez problemu włożyć do plecaka. W przejściowych porach roku warto zaopatrzyć się z grubsza kurtkę bądź w bardziej uniwersalne rozwiązanie w dwie bluzy.

Mówiąc o warstwach wierzchnich, nie można zapomnieć o tej trzecie najważniejszej, czyli tej, która będzie nas chronić przed wiatrem i deszczem. W tej sytuacji sprawdzi się przeciwdeszczowa kurtka membranowa bądź kurtka softshellowa. Są to kurtki, które zawsze warto mieć w plecaku na wszelki wypadek.

Co do spodni oraz dodatków i akcesoriów wszystko zależy od pogody. Uniwersalnym rozwiązaniem mogą być spodnie trekkingowi uszyte z elastycznego szybko schnącego materiału.

Skomentuj post

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *