Majówka w górach jak się ubrać?

Kilka dni na które składa się majówka, sprawia, że chętnie wybieramy się w góry. Planując wyjazd w góry, musimy przemyśleć jaki strój musimy ze sobą zabrać.

majówka w górach
źródło: pixabay.com

Wybierając strój w góry, musimy nie tylko wyglądać modnie, ale także zabrać strój, który sprawi, że będziemy czuć się komfortowo i bezpiecznie. Najlepiej wybierać lekkie ubrania, które zapewnią nam ochronę przed deszczem i wiatrem. Ważne by były dostosowane do pogody, która w górach często się zmienia. Na co musimy zwrócić uwagę, wybierając strój w góry?

Odpowiednie buty

Buty są najważniejszym elementem stroju, to właśnie od niego zależy, czy odpowiednio ochronimy nasze kostki przed urazem. Buty na szlak powinny być przede wszystkim wygodne i zapewnić nam bezpieczeństwo. Przemoczone obuwie i otarcia są ostatnią rzeczą, z jaką chcielibyśmy skończyć na długo wyczekiwanym wyjeździe.

Buty muszą trzymać stopę, a także zapewnić przyczepność do podłoża. Kupując buty, pamiętajmy także, że na wędrówkę zakładamy grubszą skarpetkę, a więc nie mogą być one za ciasne. Gruba, perforowana podeszwa dobrze sprawdzi się w trudniejszym rejonie. Zwróćmy także uwagę na cholewy, najlepiej by były one powyżej kostki.

Najważniejsza jest kurtka

Nawet, jeżeli przewidujemy, że będzie ciepło i słonecznie nie możemy wybrać się na wędrówkę po górach bez odpowiedniej kurtki. Pogoda w górach jest bardzo zmienna, dlatego w naszym plecaku musimy znaleźć miejsce na kurtkę. Okrycie wierzchnie powinno chronić nas przed deszczem i wiatrem. Powinno posiadać także wiele kieszeni i być nieco obszerniejsza, ponieważ dzięki temu zapewni dodatkową warstwę izolacji. By dodatkowo, chronić się przed deszczem możemy wyposażyć się w pelerynę.

Plecak

Plecak jest elementem stroju, który zabieramy ze sobą nie zależnie od długości wyjazdu. Jedyne co się może zmieniać to jego pojemność, która zależna jest od długości trwania wycieczki oraz od naszych preferencji. Na jednodniową wycieczkę wystarczający będzie plecak o pojemności 15-35 l. Obecnie na rynku oferowane są plecaki, które mają wiele udogodnień, które mogą być bardzo pomocne w górach jak np. specjalne kieszenie na butelkę z wodą, pokrowce przeciwdeszczowe, czy troki do przymocowania kijów.

źródło: pixabay.com

Ubranie i bielizna

Wybierając się na wędrówkę po górach, nie możemy przede wszystkim zapomnieć o:

  • termoaktywnej bieliźnie
  • skarpetkach przeciwpotnych
  • lekkiej, ale także ciepłej bluzie
  • spodniach z kieszeniami

W chłodniejsze dni zabieramy także czapkę i rękawiczki, natomiast w słoneczne dni nie możemy zapomnieć o ochronie na głowę i na oczy.

Skomentuj post

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *