Najpiękniejsze góry na świecie

Każdy z nas zapewne zadał sobie kiedyś pytanie – jaki jest najładniejszy widok na świecie? Można by długo rozmyślać nad tym pytaniem, gdyż odpowiedź na nie jest niejednoznaczna. Dla każdego najpiękniejszy widok znaczy zupełnie coś innego. Jednak większość osób za najpiękniejszy widok świata uważa góry. Dlaczego?

1

Otóż dlatego, że wynika to z ich niepowtarzalnego piękna i różnorodności. Trudno wybrać tę najładniejszą górę, bo ciężko zdefiniować piękno. Wiele narodów świata ma swoje święte góry. Zostawały nimi najczęściej góry piękne i charakterystyczne. Jak zatem powinna wyglądać idealnie piękna góra?

Można podać wiele cech, im więcej ich dana góra posiada, tym lepiej. Można tu wymienić choćby:

strome stoki;

symetria (np: podobieństwo do piramidy);

ciekawe formy erozji polodowcowej i lodowce na stokach;

charakterystyczne cechy, kształty oraz historie z nimi związane (np: święte góry)

wybitność względem innych szczytów (dobrze, jeśli dana góra należy do jednych z najwyższych na kontynencie).

Poniżej przedstawię kilka według mnie takich najpiękniejszych gór świata. Oto one:

1. Matterhorn.

Przez wielu uważany jest za najpiękniejszy szczyt na świecie. Położony jest w Alpach Zachodnich na granicy Włoch i Szwajcarii. Jego wysokość to 4478 m n.p.m. Przede wszystkim urzeka nas swym ukształtowaniem. Z daleka przypomina samotną skalną piramidę, która wznosi się nad górskimi dolinami. Jest to równie piękny jak i niebezpieczny szczyt. Często dochodzi na nim do wypadków z udziałem turystów.

Matterhorn

2. Ama Dablam.

Zdecydowanie jest to najpiękniejszy szczyt Nepalu. Nazwa Ama Dablam w dosłownym znaczeniu oznacza naszyjnik albo klejnot matki. Według wierzeń ma przynosić szczęście i chronić przed złymi mocami. Sylwetka szczytu o wysokości 6812 m n.p.m. robi ogromne wrażenie. Stanowi on sąsiedztwo Mount Everestu. O jego popularności może świadczyć fakt, iż znajduje się na wielu pamiątkach, jakie można kupić w Nepalu, a także na miejscowej walucie.

Ama Dablam

3. Alpamayo.

Alpamayo to szczyt w Andach w Kordylierze Białej, którego wysokość wynosi 5947 m n.p.m. W wielu rankingach na najpiękniejszy szczyt świata, Alpamayo plasuje się na wysokich pozycjach. Jest to góra o dwóch obliczach. Z jednej strony, można podziwiać majestatyczną skalną piramidę, a z drugiej strony pożebrowaną skalną ścianę. Podczas wspinaczki na trasie można natrafić na kilka trudnych odcinków, które wymagają bardziej zaawansowanych umiejętności alpinistycznych. W okolicach szczytu panują duże amplitudy temperatur.

Alpamayo

4. Machhapuchhare.

Machhapuchhare to góra w masywie Annapurny w Himalajach. Jej wysokość to 6993 m n.p.m. Przez Nepalczyków uważana jest za święte miejsce. W dosłownym znaczeniu szczyt to „rybi ogon”. Przez wielu porównywany jest do Matterhornu, dlatego powszechnie mówi się o nim jako o azjatyckim Matterhornie. Ponieważ jest to święte miejsce, dlatego nikt nie otrzymuje od władz Nepalu zgody na zdobycie góry. Ponoć w roku 1980, Nowozelandczyk Bill Denz dokonał jedynego jak dotąd nielegalnego wejścia na szczyt góry.

Machhapuchhare

5. Pumori.

Pumori w lokalnym języku Szerpów oznacza „Niezamężną córkę”. Ze względu na to, iż leży zaledwie 8 kilometrów od Mount Everestu, wspinacze często mówią o nim jako o „córce Everestu”. Szczyt o wysokości 7161 m n.p.m. leży na granicy Chin i Nepalu. Góra stanowi jeden z najpiękniejszych szczytów nie tylko w Himalajach, lecz także w wielu światowych rankingach.

1.

Powyżej przedstawiłam tylko pięć przykładów według mnie najpiękniejszych gór świata. A uwierzcie mi jest ich o wiele wiele więcej.

Skomentuj post

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *