Nauka jazdy na nartach w pigułce.

Osoby, które po raz pierwszy wybierają się na narty, zapewne zastanawiają się w jaki sposób nauczyć się jeździć na nartach. Uczyć się samemu czy może zapisać się do szkółki narciarskiej i uczęszczać na naukę z instruktorem? Wszystko zależy od naszego charakteru, sprawności fizycznej oraz oczywiście zawartości portfela. Jeżeli ktoś jest samoukiem i zdecyduje się samemu opanować tego rodzaju technikę jazdy, to z pewnością w tym artykule znajdzie dla siebie odpowiednie porady.


Najpierw powinniśmy wiedzieć i pamiętać o tym, że przed każdym wyjazdem na narty musimy przygotować się fizycznie, a więc na około kilka tygodni wcześnie wykonywać parę ćwiczeń tygodniowo ( minimum 2 razy w tygodniu) takie ćwiczenia na przykład jak przysiady, pompki, czy zwykłe chodzenie po schodach. Przygotowaniem mogą też być siatkówka, koszykówka lub piłka nożna.

Jak w przypadku każdego sportu, konieczna jest rozgrzewka i o tym powinien pamiętać każdy przyszły narciarz. Początki na nartach są z pewnością łatwiejsze od początków na desce, natomiast trudniej jest dopracować końcową technikę, bo jest wiele różnych stylów. Najpierw wykonujemy ćwiczenia na stoku płaskim, trzeba oswoić się przede wszystkim z butami narciarskimi, które jak wiadomo są specyficzne i bardzo sztywne, warto poćwiczyć chodzenie w nich, bo mogą sprawiać wrażenie gipsów założonych na nogi. Następnie już na zaczepionych narach można poćwiczyć obracanie się na nich w miejscu, to takie elementy luźne – w formie zabawy. Tu też, jak w przypadku snowboardu warto się poprzewracać i nauczyć odpowiedniego wstawania po upadkach.

Pierwsze ewolucje podczas jazdy, od których zaczynamy to jazda po płaskim stoku.
Kolejnym etapem są ewolucje ślizgowe, jak chociażby łuki płużne, czyli narty ustawione kątowo, dzioby nart zbliżone do siebie, tyły rozszerzone.
Potem doskonalimy skręty ślizgowe (równoległe), to takie kiedy śnieg intensywnie sypie się za nami, to skręty oczywiście z kontrolowaną prędkością.

Skomentuj post

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *