Plecak turystyczny na w góry – jaki?

Plecak turystyczny to podstawowy element sprzętu na wyjazd w góry i na narty. Z pomocą plecaka możemy w bezpieczny i wygodny sposób przenosić najpotrzebniejsze rzeczy.

plecak turystyczny
źródło: pixabay.com

Obcowanie z przyrodą wymaga odpowiedniego przygotowania. W plecaku muszą znaleźć się niezbędne rzeczy, które będą nam potrzebne w górach. Jaki więc plecak turystyczny będzie najlepszy w góry?

Komora

We wnętrzu plecaka musi znaleźć się największa część ekwipunku. Mniejsze modele zazwyczaj posiadają tylko jedną komorę. W większych wersjach mogą znajdować się dwie komory, które oddzielone są mniejszą przegrodą. By dostać się do rzeczy na dole w wygodny sposób, większość z plecaków wyposażona jest w dodatkowy zamek umieszczony w dolnej części plecaka. Niektórzy producenci, by ułatwić rozpakowywanie, wyposażają go w specjalną komorę na śpiwór, dzięki czemu możemy przygotować biwak bez rozpakowywania całego plecaka.

Komin

Zazwyczaj ten element znajduje się w plecakach o dużej pojemności – jest to dodatkowa część materiału, która zabezpieczona jest ściągaczem. Z jego pomocą możemy przedłużyć komorę i zwiększyć pojemność plecaka. To jak bardzo z pomocą komina będziemy mogli powiększyć pojemność plecaka, możemy dowiedzieć się ze specyfikacji sprzętu.

Klapa

Zadaniem klapy jest ochrona od góry zawartości plecaka, może być ona przytwierdzona na dwa sposoby- na stałe bądź z możliwością całkowitego odpięcia. Regulowana klapa pozwala nam dopasować jego rozmiar do przenoszonej zawartości. Pod nią możemy także schować namiot, czy linę bez obawy o ich zgubienie. Coraz częstszym rozwiązaniem jest wypinana klapa, dzięki której możemy zredukować całość wagi. Często znajdują się w niej także kieszenie, gdzie możemy schować mniejsze przedmioty.

Boczne kieszenie

Niektóre akcesoria powinny być w zasięgu naszej ręki, dlatego tak ważne jest, by zwrócić uwagę na ilość kieszenie i ich rozmieszczenie. Zazwyczaj są one elastyczne, tak byśmy zmogli bezpiecznie przenosić bidon bądź butelkę wielorazową. Najczęściej możemy znaleźć je w plecakach trekkingowych.

plecak turystyczny
źródło: pixabay.com

Mocowania/troki

Choć dla niektórych te elementy wydają się bez znaczenia, to jednak podnoszą jego funkcjonalność. Troki pozwalają na przymocowanie kijów trekkingowych, czy też czekana na zimową wyprawę. Niektóre modele pozwalają na przyłączenie w dolnej części plecaka np. karimaty, czy materaca.

System nośmy

Najlepszym rozwiązaniem, są plecaki z wentylowanym systemem nośnym. Tylny panel, pasy ramienne i pas biodrowy, powinny się charakteryzować wentylacją. Zdarza się, że tylny panel występuje w postaci siatki dystansującej, która pozwala na stworzenie niezbędnej przestrzeni między plecakiem a plecami. Ważne by plecak dobrze przylegał do ciała, ale jednocześnie nie powodował otarć, a jak wiadomo, pas biodrowy przenosi nawet 70% ciężaru, a więc może się do tego przyczynić bez odpowiedniej wentylacji.

Skomentuj post

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *