Raj na końcu świata

Dość niedawno Kaszmir uznawany był za „najbardziej niebezpieczne” miejsce na świecie. Jednak od jakiegoś już czasu opina o tym miejscu ulega zmianie. Region ten zdobywa sobie coraz to lepszą reputację. Otóż dla narciarzy to śnieżny raj na końcu świata. Dlaczego tak jest? W tym artykule odpowiem na to pytanie.

kaszmir

W dolinie o tej samej nazwie położona jest niewielka miejscowość Gulmarg. Jest to miejsce, do którego zmierzają wszyscy fani zimowego szaleństwa: zarówno ci, którzy w indyjskiej części Kaszmiru chcą jeździć na nartach, jak i ci, którzy marzą aby przeżyć niezapomnianą przygodę. Nie bez przyczyny Kaszmir znany jest jako jeden z „problematycznych” regionów Azji. Jednak Gulmarg za sprawą położenia na uboczu i stacjonujących tam indyjskich żołnierzy można określić mianem bezpieczny. Zakładając, że w regionie Kaszmiru na dobre zapanuje pokój, teren ten z pewnością wzbudzi zainteresowanie wśród fanów sportów zimowych. W zasięgu wzroku znajduje się dziewiąty co do wysokości szczyt świata – Nanga Parbat. W okolicy Gulmarg narciarze mają możliwość szusować z wysokiego na 4124 m Mt Apharat po fantastycznym śniegowym puchu i jednocześnie podziwiać zapierające dech w piersiach krajobrazy Himalajów. Sama miejscowość położona jest na wysokości 2730 m, w Pir Panjals – jednym z 6 pasm górskich w Himalajach. Obfite opady śniegu i pokrywa śnieżna do 20 m nie należą tutaj zimą do rzadkości.

Na terenie stacji narciarskiej działa gondola, która startuje na wysokości 2650 m i zawozi narciarzy na wysokość 3980 m. W pobliżu stacji w dolinie do dyspozycji są również 2 orczyki. Miejscowość narciarska składa się głównie z niewielkich hoteli, restauracji i lokalnych bacówek, które porozmieszczane są na terenie całej doliny.

Sportowcy mogą skorzystać z 5 km zielonych i niebieskich nartostrad, 4 km czerwonych i 4 km czarnych tras. Na miejscu dodatkowo można wykupić lekcje z instruktorem lub skorzystać z oferty przewodnika. Gulmarg to również fantastyczne możliwości jazdy poza wytyczonymi trasami. Popularnością cieszy się tutaj Heli Skiing. Narciarze i snowboardziści dostają się na szczyt helikopterem, żeby stamtąd przemierzać samotne stoki w głębokim śniegu w kierunku doliny. Sezon narciarski w Gulmarg trwa od połowy grudnia do połowy maja.

Mam nadzieję, że z powyższego jasno wynika, iż Kaszmir to taki raj na końcu świata dla narciarzy i nie tylko.

Skomentuj post

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *