Technika jazdy na nartach

Coraz więcej osób, planując swój urlop wybiera góry. Spowodowane jest to gównie tym, iż osoby te pragną bardziej aktywnie spędzać swój wolny czas, a to zapewni im może jazda na nartach. Jaka w takim razie jest prawidłowa technika jazdy na nartach? W tym artykule odpowiem na to pytanie.

zjazd

Zatem pozycja zjazdowa powinna być swobodna i nieskrępowana, unikająca usztywnień kręgosłupa oraz wymuszonej sylwetki. Narty należy trzymać rozstawione na szerokość bioder (na początku nauki trochę szerzej), kolana ugięte i skierowane do przodu, dzioby nart zostają obciążone. W takiej pozycji zaczyna się zjazd. Podczas jazdy na nartach ręce należy trzymać blisko ciała po jego bokach, można nimi manewrować dla utrzymania równowagi, jednak nie wolno trzymać ich przed sobą.

Tak więc techniki jazdy na nartach:

1. Jazda pługiem na nartach.

Jazda na nartach zaczyna się od opanowania techniki zjazdu pługiem, przydatnej także podczas hamowania. Jazda pługiem oznacza, że narty ustawione są pod kątem w stosunku do siebie: tyły rozstawione szeroko, dzioby zbliżone do siebie. Obie narty są równomiernie obciążone. Kolana ugięte i skierowane ku sobie, postawa luźna, kijki skierowane na boki. Prędkości nabieramy przy prostowaniu nart, regulując ją przez zbliżanie do siebie dziobów nart. Zatrzymanie następuje przy najbliższym zbliżeniu dziobów i możliwie najszerszym rozstawieniu tyłów.

2. Skręcanie na nartach – łuki płużne.

Po opanowaniu umiejętności jazdy pługiem, należy spróbować skręcać na nartach. Najprostszy sposób: dotknąć obiema rękami jednego z kolan i naciskać mocniej, presja nacisku spowoduje skręt nart. Ucisk prawej narty – skręt w lewo, ucisk lewej – w prawo.

skręt

3. Jazda w skos stoku – skręt do skokowy.

Sterowanie prędkością i zmiana kierunku jazdy – zaliczone. Nadszedł czas, aby zrezygnować z pługu i przyjąć równoległe ułożenie nart i jeździć na krawędziach w skos stoku. Najpierw pozycja: nogi od kolan w dół ustawione równolegle do siebie, dłonie naciskające lekko w górę stoku kolana. Cel: narta górna ustawiona na zewnętrznej krawędzi, dolna na wewnętrznej. Jeśli powiedzie się jazda na krawędziach, wyraźnie można poczuć skręty. Opanowanie skrętu do stokowego umożliwia jazdę bez zatrzymania przy płynnych skrętach pługiem.

4. Jazda równoległa – skręt od stokowy.
Największe wyzwanie przed nami – przejechać linię spadku stoku na krawędziach nart ustawionych równolegle. Jadąc w skos stoku, odstaw nieco górną nartę, oprzyj dłonie na kolanie górnej nogi i naciśnij je w dół stoku. Narta górna zmieni krawędź z zewnętrznej na wewnętrzną. Poddaj się spokojnie temu ruchowi. Skieruj się do linii spadku stoku. Aby opanować płynnie skręty, potrzeba czasu i cierpliwości. Należy ćwiczyć, ćwiczyć i ćwiczyć.

Jak można zauważyć, jazda na nartach jest dość trudną czynnością, której trzeba się nauczyć metodą prób i błędów. Na pocieszenie – aby sprawnie jeździć na nartach, wystarczy około jednego tygodnia praktyki. Aby dobrze jeździć na nartach wystarczy jeden pełen sezon – kilka wypadów w góry.

Skomentuj post

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *