Zimowe igrzyska olimpijskie 2022.

Do zimowych igrzysk olimpijskich 2022 kandydaturę zgłosiło sześć miast. Armaty (Kazachstan), Pekin (Chiny), Oslo (Norwegia), Sztokholm (Szwecja), Kraków (Polska), Monachium (Niemcy), Lwów (Ukraina). Z tych 6-ciu miast zostały już tylko trzy, gdyż pozostałe trzy wycofały swoją kandydaturę. Chęć organizacji wycofały: Kraków, Sztokholm oraz Lwów.


Władze Sztokholmu zrezygnowały ze starań o igrzyska z obawy przed zbyt wysokimi kosztami, jakie pociągnęłyby za sobą planowane inwestycje. Okazało się, że planiści Szwedzkiego Komitetu Olimpijskiego przewidując wydatki, które trzeba będzie ponieść przy organizacji imprezy, opierali się na wycenach kosztów inwestycji poniesionych przez organizatorów igrzysk w Vancouver w 2010 r., koszty od tego czasu wzrosły co najmniej dwukrotnie.

W Polsce radni przegłosowali uchwałę o przeprowadzeniu referendum w tej sprawie. W akcję promocyjną włączyli się znani sportowcy między innymi Justyna Kowalczyk, niestety nie udało się przekonać mieszkańców. Około 70 proc. głosujących nie wyraziło zgody na igrzyska. Natomiast Lwów wycofał się ze względu na napiętą sytuację polityczną w kraju. Z walki o igrzyska zrezygnowało również Monachium.


W przyszłym 2015 roku odbędzie się zgłoszenie kandydatur i gwarancji miast chętnych do organizacji igrzysk olimpijskich oraz wizytacja komisji Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego w kandydujących miastach, a 31 lipca 2015 roku odbędzie się oficjalny wybór gospodarza igrzysk podczas sesji MKOI w Kuala Lumpur, w Malezji.

Skomentuj post

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *